Ekonomi

UPS, USPS hava kargo sözleşmesi konusunda iyimser, ilk yıl kârlılık bekliyor

United Parcel Service (NYSE:UPS), ABD Posta Servisi’nin (USPS) hava kargo sözleşmesini FedEx’ten (NYSE:FDX) devralmaya hazırlanırken, başlangıçtan itibaren ve beş yıl boyunca kârlılık beklentisi içinde.

İcra Kurulu Başkanı Carol Tome Salı günü yaptığı açıklamada 30 Eylül’de başlayacak olan anlaşmanın ilk yıldan itibaren şirketin marjlarına ve hisse başına kazançlarına fayda sağlayacağına inandığını ifade etti.

Atlanta merkezli teslimat devi, daha önce FedEx’in elinde bulunan USPS için lider hava kargo hizmeti sağlayıcısı olmaya hazırlanıyor. FedEx, USPS için Öncelikli Posta ve diğer hızlandırılmış hizmetleri yürütmek üzere 2023 mali yılı için 1.75 milyar dolar aldı. Ancak FedEx, USPS’in bazı hava gönderilerini kara taşımacılığına aktararak maliyetleri düşürmeye çalışması nedeniyle sözleşmeden kâr elde etmekte zorluklarla karşılaştı.

Bazı analistlerin ve yatırımcıların UPS’in kârlı olmayan bir operasyonu devralma potansiyeline ilişkin endişelerine rağmen, şirket entegre ağının kendisine avantaj sağladığını belirtti.

Tome’a göre UPS, USPS gönderilerinin yerel veya bölgesel olarak, hava veya kara yoluyla taşınmasında daha fazla esneklik sağlayan ve böylece operasyonel maliyetleri düşüren bir hub ve spoke sistemine dayanmıyor. Bu durum, FedEx’in merkezi bir hava merkezine bağlı olan modeliyle tezat oluşturuyor.

Yaklaşan tatil sezonuna hazırlık olarak UPS, yeni sözleşmeyi sorunsuz bir şekilde entegre etmek için USPS ile işbirliği yapıyor. Şirket, artan hacmi yönetmek için mevcut uçak kapasitesini kullanmayı planlıyor ve operasyonları desteklemek için 200’den fazla yeni pilotu işe almayı planlıyor.

Sözleşmenin UPS’in USPS ile olan işlerini 2023 mali yılında bildirilen 308 milyon dolardan önemli ölçüde artırması beklenirken, şirket henüz mali görünümünü ayarlamadı.

Sözleşme haberi, UPS’in paket teslimatına yönelik talebin azaldığı bir dönemde maliyet azaltma önlemlerinin de yardımıyla beklentileri aşan bir üç aylık kâr açıklamasıyla birlikte geldi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro İçgörüleri

United Parcel Service (UPS), ABD Posta Servisi (USPS) hava kargo sözleşmesinin dizginlerini FedEx’ten (NYSE:FDX) devralmaya hazırlanırken, sektörde uzun süredir devam eden bir oyuncu olan FedEx’in finansal istikrarına ve pazardaki konumuna dikkat çekmekte fayda var. FedEx üst üste 23 yıl boyunca etkileyici bir şekilde temettü ödemelerini sürdürerek hissedar getirilerine olan bağlılığını göstermiştir. Bu mali disiplin, InvestingPro İpucu olarak yatırımcılar için güvenilir bir gelir akışına işaret eden, şirketin son üç yıldır üst üste temettü artırma kabiliyetiyle de örnekleniyor.

Verilere bakıldığında, FedEx 67,04 milyar dolarlık bir Piyasa Değeri ve 15,53’lük bir F/K Oranına sahiptir ve bu oran 2024’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki aya göre ayarlandığında daha da cazip bir 13,77’ye düşmektedir. Bu düşük F/K oranı, özellikle de yakın vadeli kazanç büyümesiyle ilişkili olarak, hisse senedinin değerinin altında olabileceğini ve değer yatırımcıları için potansiyel bir fırsat sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, şirket aynı dönemde %27,65’lik Brüt Kâr Marjı ile dayanıklılık göstermiştir ki bu da rekabetçi bir sektörde operasyonel verimliliğinin bir kanıtıdır.

FedEx’in finansal sağlığını ve gelecek beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için, şirketin performansını ve analist beklentilerini detaylandıran ek InvestingPro İpuçları mevcut. Örneğin, 16 analist önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize etmiş olsa da, uzman görüşlerinin tamamını dikkate almak önemlidir. Bu analizleri daha detaylı incelemek için InvestingPro ‘yu ziyaret etmeyi ve InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın. Platformda listelenen toplam 7 ek InvestingPro İpucu ile yatırımcılar FedEx’in stratejik konumu ve gelecekteki görünümü hakkında daha ayrıntılı bir anlayış kazanabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu