Haber

duyuru nedir? Notum nedir? Notum ne anlama geliyor?

Gaziantep’te saat 00.30 sıralarında meydana gelen olaya göre, yaklaşık 9.000 fit (2.743 metre) yükseklikte seyir halindeki iki yolcu uçağının kokpit ekibi tarafından kimliği belirlenemeyen bir cisim tespit edildi. Pilotlar durumu Gaziantep Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne bildirdi. Kimliği belirlenemeyen cismin hava trafik kontrolörleri tarafından da doğrulandığı öğrenildi. Peki, Notam ilan etmek nedir? Notum nedir? Notum ne anlama geliyor?

NOTAM DUYURUSU NEDİR?

NOTAM (Airman Notice), uçuş operasyon personeline rastgele bir operasyon, servis, sistem veya tehlikenin varlığını ve herhangi bir değişikliği zamanında bildirmek için yapılan uyarı yayınıdır.

Gaziantep Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, NOTAM’ın henüz yayınlanmadığı, konu ile ilgili önümüzdeki saatlerde resmi açıklama yapılacağı öğrenildi. Öte yandan uçuşların iptal edilmesi nedeniyle yüzlerce yolcu Gaziantep Havalimanı’nda saatlerce bekliyor.

BAZI UÇUŞLAR ŞANLIURFA VE ADANA’YA YÖNLENDİRİLİYOR

Olayın ardından Gaziantep Havalimanı’nda uçuşlar durduruldu. Gaziantep’e inmesi planlanan bazı uçaklar Şanlıurfa ve Adana Havalimanlarına yönlendirildi. Geceden bu yana Gaziantep Havalimanı’ndan 13’ü gidiş, 13’ü iniş olmak üzere 26 sefer iptal edildi.

haber-kirkagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu